Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna www.nowystaw.fora.pl
Oficjalne forum serwisu www.nowy-staw.cba.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tuga BIOBLITZ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna -> Aktualności żuławskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Pon 21:09, 08 Cze 2009    Temat postu: Tuga BIOBLITZ

Ekoklub SALWINIA serdecznie zaprasza na Tuga BioBlitz - zawody w badaniu bioróżnorodności rzeki Tugi, które odbędą się 13 czerwca 2009 r. w Nowym Dworze Gdańskim przy moście zwodzonym na rogu ulic Morskiej, Generała Władysława Sikorskiego i Gdańskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]

Więcej informacji:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Pią 7:43, 10 Lip 2009    Temat postu:

Konferencja połączona z wieloma atrakcjami.

Źródło: naszemiasto.pl

"Bioblitza" - konferencje, rejsy po Tudze, prezentacja filmu i zwiedzanie lapidarium

Przyrodnicy spotkają się dziś w Nowym Dworze Gd. Odbędzie się m.in. pokaz filmu o rzece Tudze, do którego materiały zbierano w czasie imprezy edukacyjnej "Bioblitz".

Spotkanie jest dalszym ciągiem "Bioblitza". W programie, oprócz konferencji "Jak zachować bioróżnorodność w Europie?", przewidziane są rejsy spacerowe po rzece Tudze, prezentacja filmu edukacyjnego, zwiedzanie lapidarium i domu podcieniowego w Żelichowie-Cyganku. Część pokazowa i naukowa odbędzie się w zabytkowym kościele grekokatolickim w Cyganku.

Wstęp jest wolny, każdy zainteresowany będzie mógł posłuchać o sposobach ochrony rzek i ich otoczenia, walorach przyrodniczych i zasobach żuławskich akwenów oraz wykorzystaniu walorów przyrodniczych do celów edukacyjnych i turystycznych.

Badacze będą opierać się na danych zebranych w czasie pikniku naukowego "Bioblitz". Przypomnijmy, w czerwcu naukowcy wraz z mieszkańcami pobierali m.in. próbki z wód i brzegów rzeki Tugi.

Sklasyfikowali blisko 460 gatunków roślin i zwierząt. Najciekawsze z tych odkryć zostaną omówione już dzisiaj przez Jana Marcina Węsławskiego z Instytutu Oceanologii PAN z Sopotu.Impreza rozpoczyna się o godz. 12.00 od zwiedzania zabytków w Żelichowie-Cyganku. O 13.00 będzie można zobaczyć 20 minutowy film dokumentalny z badań nad Tugą, a około 13.40 o zasobach przyrodniczych tej rzeki będzie opowiadał ekspert Michał Buliński. Prezentację przygotowali także przedstawiciele Ekoklubu Salwinia, którzy organizują całe spotkanie. O 15.20 wystąpi Sigurd van Riesen z niemieckiego Hennef, który opowie o tamtejszej rzece Sieg. Partnerzy z zaprzyjaźnionego miasta chcą wykorzystać doświadczenia z Nowego Dworu Gd. i w przyszłym roku zorganizować akcji "Bioblitz" u siebie. Pod tym tym hasłem od kilkunastu lat, na całym świecie, odbywają się edukacyjne imprezy, w czasie których naukowcy badają lokalne środowisko. Głównym celem jest zainteresowanie mieszkańców nauką i dbaniem o ekologię.

Paulina Strzałkowska - POLSKA Dziennik Bałtycki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Wto 11:35, 21 Lip 2009    Temat postu:

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Nowy Dwór Gdański, 10-tysięczne miasto położone w samym centrum Żuław, to miejsce, gdzie ilość różnych gatunków roślin i zwierząt zidentyfikowanych podczas badania bioróżnorodności na rzece Tudze okazała się zaskakująco wielka. Ekolodzy, botanicy, zoolodzy, ornitolodzy zaproszeni na Tuga BioBlitz rozpoznali w ciągu zaledwie kilku godzin bardzo deszczowego poranka łącznie 457 gatunków, w tym wiele podlegających ścisłej ochronie. Tym samym potwierdzono, że świat zwierząt i roślin na Żuławach jest, wbrew powszechniej opinii, bardzo ciekawy i bogaty.
Pojęcie BioBlitz opisane zostało po raz pierwszy na podstawie danych, raportów i sprawozdań zebranych podczas 24-godzinnej ekspedycji Bioblitz w Parku Kenilworth i Narodowym Parku Ogrodów Wodnych u brzegu rzeki Anacostia w sercu urbanistycznej dziczy Waszyngtonu (31 maja – 1 czerwca 1996). Nazwa i koncepcja Bioblitzu nie jest zarejestrowana, nie jest zastrzeżona prawami autorskimi, nie stanowi źródła zysku, nie jest nacechowana politycznie. Jest po prostu ideą, która może być adaptowana, modyfikowana i używana do własnych celów przez jakąkolwiek grupę.

BioBlitz w Nowym Dworze Gdańskim konkurował z odbytym 29 maja, w Sopocie. Grupy badawcze pracowały na obszarze miasta, wzdłuż brzegów i na łodziach pływających po Tudze.

Pracowały następujące zespoły badawcze:
badania nietoperzy i małych ssaków – dr Mateusz Ciechanowski z Uniwersytetu Gdańskiego;
badanie roślin – dr Michał Buliński i zespół pod kierunkiem dr Renaty Afranowicz z Uniwersytetu Gdańskiego;
badanie zwierząt bezkręgowych – zespół pod kierunkiem dr Michała Grabowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego;
badanie ptaków – Ewelina Kurach oraz Magdalena Wybraniec z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling.

Kulminacja wyników badań nastąpiła w miasteczku bioblitzowym położonym na skwerze na rogu ulic Morskiej i Gdańskiej. Działało tutaj terenowe laboratorium z wyposażeniem do prezentacji audiowizualnych na ekranach bezpośrednio z mikroskopów i kamer laboratoryjnych. Publiczność mogła podglądać i podziwiać pracę naukowców i fotografów dokumentujących okazy.
Kolejno odbyły się następujące prezentacje:
11.00 prezentacja ptaków zaobserwowanych przez ornitologów nad Tugą;
12.00 prezentacja ciekawszych okazów roślinności z Tugi przez zespół botaników;
13.00 prezentacja fauny odnalezionej lub zaobserwowanej przez zespół zoologów;
14.00 podsumowanie zawodów, podanie wyników BioBlitza;

Szczegółowe wyniki poszukiwań gatunków roślin i zwierząt są zawarte w raportach wykonanych przez poszczególne zespołu badawcze.

Oprócz prezentacji grup naukowców odbyły się również wydarzenia towarzyszące:
– prezentacja „Jak powstaje delta” dr Jarosława Biegowskiego z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku;
– prezentacja produkcji papieru czerpanego i badania czystości chemicznej wody w Tudze zespołu Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod kierunkiem Joanny Lepczak-Michalskiej.

Ponadto, charakter happeningu miała wystawa śmieci wyłowionych z Tugi podczas ostatniego społecznego sprzątania rzeki.

Dla najmłodszych osób odwiedzających miasteczko bioblitzowe przygotowano możliwość uczestniczenia w plenerze malarskim oraz pokaz Miss Księżniczek Tugi – prezentację przebrań i ubiorów inspirowanych przyrodą żuławską w wykonaniu dzieci przedszkolnych pod kierunkiem Katarzyny Sarnik.

Oceny imprezy pod kątem porównania z podobnymi wydarzeniami w Europie Zachodniej dokonała dr Róisín Nash (Ecological Consultancy Services Limited, Irlandia). Wyniki obserwacji zostały zawarte w specjalnym raporcie. Przy okazji został przeprowadzony podstawowy test na czystość biologiczną wody w rzece.

Impreza była obserwowana była przez przedstawiciela miasta partnerskiego Nowego Dworu Gdańskiego – Hennef (Niemcy) – Leszka Paszkieta. Doświadczenie zdobyte przez organizatorów Tuga BioBlitz będzie wykorzystane w Niemczech. Warunkiem koniecznym jest znalezienie organizacji ekologicznej, która nawiąże bezpośrednia współpracę z Salwinia Ekoklubem.

Organizatorem przedsięwzięcia był Klub Nowodworski i działający w jego ramach Salwinia Ekoklub zajmuje się organizacją przedsięwzięcia, a nad częścią naukową czuwał profesor Jana Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN z Sopotu. Wsparcie finansowe udzielone zostało przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych a także przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Wyniki badań zostaną udostępnione na stronie [link widoczny dla zalogowanych] i Instytutu Oceanologii PAN, będą prezentowane w przewodniku „Bioróżnorodność rzeki Tugi” oraz na łamach Rocznika Żuławskiego 2009.

W 2010 roku planujemy porównane z rezultatami badań otrzymanymi podczas kolejnej imprezy odbywającej się w tym samym czasie i miejscu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Pon 22:20, 24 Sie 2009    Temat postu:

Źródło: tuga.info.pl

Zobacz film z Bioblitz

Wywiady z naukowcami, fauna i flora Tugi pod mikroskopem, jak powstaje delta, zdjęcia podwodne, uśmiechnięte Księżniczki Tugi - wszystko to można obejżeć w około dwudziesto minutowym filmie o zawodachw badaniu bioróżnorodności Tugi. Film zrealizowano w ramach projektu Tuga Bioblitz. Realizacja - Katarzyna Sędek, zdjęcia - Andrzej Mielczarek. Film na płycie DVD dostępny na potrzeby edukacyjne kontakt [link widoczny dla zalogowanych]

Linki do stronki z filmem:

część pierwsza
http://www.youtube.com/watch?v=TvK-9LV5dpk

część druga
http://www.youtube.com/watch?v=XnB2E6FF7eg


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Śro 13:32, 27 Sty 2010    Temat postu:

Źródło: tuga.info.pl
Link: [link widoczny dla zalogowanych]


Przewodnik Bioróżnorodności rzeki Tugi

Polecamy wydawnictwo poświęcone bioróżnorodności rzeki Tugi wraz z informacjami o imprezie Bioblitz.

Przewodni zawiera:
- Bioblitz na Tudze - od czego sie zaczęło?,
- Tuga Biblitz w stolicy Żuław,
- przewodnik po bioróżnorodności rzeki Tugi, tabelę gatunków zidentyfikowanych podczas zawodów w badaniu bioróżnorodności rzeki,
- Tuga Bioblitz - konferencja "jak zachować bioróżnorodność w Europie?",
- poradnik organizacji Biblitza - sposobu na badanie bioróżnorodności rzeki,
- Salwinia Ekoklub.

Osoby zainteresowane przewodnikiem proszone są o kontakt mailowy. Przewodnik przekazano szkołom i instytucjom zajmującym się ochrnoą dziedzictwa przyrodniczego.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kontakt:
Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
Pomorskie
[link widoczny dla zalogowanych]
tel. +48 55 2472203
fax. +48 55 2472203


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna -> Aktualności żuławskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin