Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna www.nowystaw.fora.pl
Oficjalne forum serwisu www.nowy-staw.cba.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zespół Pieśni i Tańca "Żuławy"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna -> Aktualności żuławskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monia_p3




Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gubin

PostWysłany: Nie 10:20, 23 Sie 2009    Temat postu: Zespół Pieśni i Tańca "Żuławy"

Mam takie pytanie. Czy ktoś posiada zdjęcia nieistniejącego już Zespołu Pieśni i Tańa "Żuławy"? Moja babcia tańczyła w tym zespole.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Neuteicher




Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 241
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:49, 23 Sie 2009    Temat postu:

Poszperam w archiwum. Podobno gdzieś zachowały się fotografie. Warto popytać w Gminnej Spółdzielni w Nowym Stawie, pod patronatem której "Żuławy" funkcjonowały. Może była prowadzona kronika zespołu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monia_p3




Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gubin

PostWysłany: Pon 17:20, 24 Sie 2009    Temat postu:

Niestety nie mam możliwości, aby popytać w Gminnej Spółdzieni, ponieważ jestem z Gubina:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Neuteicher




Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 241
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:37, 24 Sie 2009    Temat postu:

Wiem, zauważyłem Wink. To raczej zadanie dla nas, nowostawian.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
EwaK.




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:38, 25 Sie 2009    Temat postu:

witaj

poszperam i wstawię zdjęcia, tez tańczyłam przez wiele lat w zespole najpierw Miniaturka a potem w Zuławach. Poza tym często widuję kroniki zespołu, więc przy najbliZszej okazji poskanuję zdjęcia i wrzucę tutaj do galerii

pozdrawiam i miło wiedzieć Cie u nas na forum;)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monia_p3




Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gubin

PostWysłany: Pią 20:32, 28 Sie 2009    Temat postu:

Jesteście bardzo mili. Dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam serdecznie ze słonecznego Gubina:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monia_p3




Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gubin

PostWysłany: Pią 17:17, 19 Lut 2010    Temat postu:

Czy ktoś już wstawił te obiecane zdjęcia? Jeśli tak, to gdzie je znajdę?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GrosseWerder




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grosse Werder

PostWysłany: Wto 12:14, 23 Lut 2010    Temat postu:

Zdjęcie i tekst pochodzą z książki "Powiśle i Żuławy w poezji i piosence", Komitet Odrodzenia Uniwersytetów Ludowych "Młody Las", Malbork 1994, str 111-115. Autorem tekstu jest Wiesław Jedliński.

[link widoczny dla zalogowanych]

"Żuławy" w służbie regionu
Duże zasługi w odtworzeniu i tworzeniu regionalnego folkloru ludowego odegrał ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŻUŁAWY” z Nowego Stawu. Powstał on 6 grudnia 1960 r. z inicjatywy miejscowych działaczy politycznych i społecznych w celu zaspokojenia potrzeb kulturalnych, których brak mieszkańcy odczuwali szczególnie dotkliwie. Powołanie do życia takiego zespoły było dal wielu młodych ludzi szansą edukacji społecznej i atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a tym samym kształtowania i rozwoju osobowości jego członków. Poza tym zastępował on i uzupełniał działalność profesjonalną i odegrał dużą rolę w procesie integracji różnych grup zawodowych, które znalazły się na Terenia byłego Wolnego Miasta Gdańska.
W pierwszym okresie był to chór mieszany, który współpracował z orkiestrą typu „Odeon”, działający przy Cukrowni w Nowym Stawie. Założycielem, kierownikiem i dyrygentem najstarszego na Żuławach zespołu został nauczyciel Marceli Skorupka z Malborka. Pierwszy występ chóru odbył się 6 marca 1961 r. na walnym zgromadzeniu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nowym Stawie. Wręczono wówczas zespołowi „Złotą Księgę” i nadano nazwę „Żuławy”. Początkowo chór borykał się z trudnościami kadrowymi w związku z powołaniem do wojska niektórych członków chóru męskiego. Odeszła również część dziewcząt. Ubytki starano się zrekompensować naborem uczniów z Technikum Rolniczego w Nowym Stawie. W nowej obsadzie chór „Żuławy” wystąpił na dożynkach w dniu 17 września 1962 r. W r. 1962 przy chórze i orkiestrze powstał zespół taneczny.
Kłopoty kadrowe skończyły się z chwilą połączenia chóru „Żuławy” z chórem Cukrowni. Współzałożycielami połączonego zespołu byli: Antoni Furchel, Zbigniew Zabłocki, Wacław Bielecki. Sprawami organizacyjnymi kierowali prezesi w składzie: Maria Wilkowska, Franciszek Bienaszewski i Maria Zarzycka. Opiekę sprawowała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Nowym Stawie z prezesami: Eugeniuszem Budzyńskim, Tadeuszem Długokęckim i Janem Jackiewiczem oraz długoletnim przewodniczącym Rady Zakładowej Bernardem Zakrzewskim. Ponad to znajdował się pod patronatem Cukrowni w Nowym Stawie, Związku Młodzieży Wiejskiej w Malborku i Gdańsku i ZW ZSMP w Elblągu.
9 lutego 1962 r. chór mieszany „Żuławy” otrzymał zezwolenie z Wojewódzkiego Wydziału Kultury w Gdańsku na publiczne występy. W tym też roku przy zespole chóralnym powstał kwartet męski w osobach: Jan Zieliński, Tadeusz Płażewski, Henryk Pokora i Franciszek Bienaszewski. Powstał również zespół estradowy, składający się z zespołu wokalnego „Żuławianki” oraz zespołu muzycznego i recytatorskiego. W listopadzie 1963 r. po raz pierwszy wykonano utwór o charakterze regionalnym pt. „Pieśń Żuławska”, a w ślad za nią inne, jak: Piosenka malborska „Nad Malborkiem słońce”, „Żuławy niosą plon”, „Żuławy, ech Żuławy”, „Polonez o ziemi żuławskiej”, „Wierzby żuławskie”…
W tym czasie doszło do połączenia chóru mieszanego „Żuławy” z Nowego Stawu z Zespołem Pieśni i Tańca przy Spółdzielczym Domu Kultury w Malborku. Połączonym zespołem, który przybrał nazwę Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Malborska” kierowali – Helena Poręba i Marceli Skorupka.
Od lutego 1966 r. nowostawski chór przybrał nazwę Zespołu Pieśni i Tańca „Żuławy” i pod tą nazwą występuje do dnia dzisiejszego.
Głównym celem zespołu, składającego się z miłośników muzyki i pieśni jest udział w imprezach kulturalno – oświatowych oraz odtwarzanie i tworzenie folkloru żuławskiego. Początkowo członkowie zespołu występowali w strojach kaszubskich wypożyczonych z Wojewódzkiego Domu Twórczości Ludowej w Gdańsku i wykonywali utwory regionalne kaszub, Warmii i Powiśla. Po przybraniu obecnej nazwy nawiązali do dawnych pieśni, tańców i obrzędów żuławskich, a równocześnie czynili starania o odtworzenie żuławskich strojów ludowych. Z braku oryginalnych strojów żuławskich występowali w strojach kaszubskich, ale wykonywanych przez członkinie zespołu sposobem gospodarczym.
W pierwszym okresie działalności wydatnej pomocy instruktażowej udzielał Wojewódzki Dom Twórczości Ludowej w Gdańsku. Dzięki niemu i kierownictwu Zespołu udało się pozyskać do współpracy szereg instruktorów. Spośród muzyków wymienić należy: Adolfa Wiktorskiego, Tomasza Szyfersa, Antoniego Sutowskiego i Witolda Jedlińskiego. Z choreografów udało się pozyskać: Jana Właśniewskiego, Władysława Gumowskiego, Henryka Śliwę, Zenona Iwnińskiego i Czesława Kujawskiego.
W zakupie strojów i instrumentów muzycznych partycypował Związek Zawodowy Pracowników Handlu i Spółdzielczości w Gdańsku i Warszawie oraz Gminne Spółdzielnie z województwa gdańskiego i elbląskiego. Koordynatorem działalności zespołu był kier. Wydziału Oświaty i Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Malborku – Arkadiusz Binnebesel.
Członkami zespołu byli: nauczyciele, ekonomiści, handlowcy, robotnicy różnych zawodów i uczniowie, a więc ludzie z różnych środowisk społecznych i o dużej rozpiętości wieku.
Jako dobrowolne zrzeszenie miłośników pieśni, muzyki i recytacji zrzeszony był w Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku i od 1966 r. znajdował się pod patronatem honorowym ZMW. W 1969 r. odtworzono dawne stroje żuławskie zrekonstruowane przez etnografa Wojciecha Błaszkowskiego. 19 lipca 1971 r. przy Miejskim Domu Kultury w Nowym Dworze Gdańskim powstał Zespół Pieśni i Tańca „Żuławy”, który przez blisko dwa lata występował wspólnie z podobnym zespołem z Nowego Stawu.
W 1972 r. zespół wystawił widowisko słowno – muzyczno – taneczne pt. „Wiązanka pieśni i tańców żuławskich”, a następnie widowisko „Żuławy niosą plon”. Dużym wydarzeniem dla zespołu było otrzymanie tego roku nowych zrekonstruowanych strojów żuławskich z pięknym haftem regionalnym wykonaniem przez M. Kruszewską.
W 1973 r. zespół wydał złotą, srebrną i brązową odznakę Zasłużony dla Zespołu Pieśni i Tańca „Żuławy”. 22 lipca tego roku brał udział w otwarciu mostu na Wiśle w Kiezmarku, a następnie w odsłonięciu pomnika Józefa Wybickiego w Kościerzynie i obchodach 620 – lecia nadania Nowemu Stawowi praw miejskich. 15 lipca 1974 roku uczestniczył w wodowaniu statku „Żuławy” w Gdańsku. Studio „Bałtyk” transmitowało pieśni żuławskie wykonywane przez członków zespołu, a Irena Dziedzic przeprowadziła w Tele – Echu wywiad z jego kierownikiem. Członkowie zespołu brali wielokrotnie udział w Centralnych Dożynkach, w Centralnym Święcie Młodości i Ogólnopolskich Pokazach Zespołów Regionalnych, Tanecznych i Kapel Ludowych w Płocku i Łodzi. Ponadto uczestniczyli w Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Starogardzie, Bytowie i Wdzydzach, Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Turnieju Talentów Tanecznych w Sopocie i Chorzowie, Kaszubskim Truskawkobraniu na Złotej Górze k/ Brodnicy Górnej, Jarmarku Folklorystycznym w Bytowie i wielu dożynkach wojewódzkich. Oprócz licznych występów na terenie całego kraju, odnotował na swoim koncie również gościnne występy w Bułgarii i ówczesnej NRD i ZSRR.
W r. 1984 Zespół Pieśni i Tańca „Żuławy” został odmłodzony i powiększony do ponad 100 osób. Grupa młodzieżowa ze szkół nowostawskich otrzymała nazwę „Młode Żuławy”. Udział w zawodach śpiewaczych i tanecznych, zjazdach, wycieczkach, obozach i wspólnych wczasach przyczynił się do zacieśnienia więzi zespołowej, koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania zespołu i jego dotychczasowych sukcesów. Zespół posiada bogatą dokumentację w postaci bogato ilustrowanej kroniki prowadzonej przez Andrzeja Bomerskiego, dwóch prac magisterskich, filmu, przeźroczy, artykułów prasowych i nagrań.
W 1990 r. odchodzi z zespołu jego dotychczasowy kierownik. W marcu 1993 r., po przeszło dwuletniej przerwie, Zespół Pieśni i Tańca „Żuławy” wznowił swoją działalność w Nowostawskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Adama Godzieby z Janowa k/ Elbląga. Jeszcze tego samego roku dał sześć koncertów w Nowym Stawie, Sztumie, Starym Polu i Malborku. Na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Kół Gospodyń Wiejskich w Sztumie zajął I miejsce. 26 września 1993 r. wystąpił w Nowym Stawie z okazji obchodów 650 – lecia nadania praw miejskich temu miastu. Organizatorem obchodów był Nowostawski Ośrodek Kultury kierowany przez Annę Chomiuk.
W ciągu swej przeszło 30 – letniej działalności zespół odbył ponad 2250 prób, opracował ponad 380 pieśni i dał 465 koncertów. Za swe osiągnięcia artystyczne otrzymał Srebrny Laur PRL, Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego, Złotą Odznakę ZZPHiS, nagrody rzeczowe, puchary, dyplomy i listy z podziękowaniami.
Reasumując należy podkreślić, że zespół ten przeżywał swoje wzloty i upadki. W sumie jednak jego zasługi w upowszechnianiu dorobku kulturalnego i tworzeniu nowych wartości są bezsprzeczne i godne uznania.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez GrosseWerder dnia Wto 12:15, 23 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nowystaw.fora.pl Strona Główna -> Aktualności żuławskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin